Jesteś tutaj: OgródwSieci.pl » Nasiona » Warzyw » Seler » Seler korzeniowy ALBIN 10 gram
OPIS

 

SELER KORZENIOWY

odmiana ALBIN

W czasach starożytnych seler stosowany był jako roślina ozdobna i lecznicza. Seler korzeniowy jest uprawiany dopiero od XVIII wieku.  Korzeń spichrzowy selera zawiera duże ilości soli mineralnych: potasu, wapnia, sodu, magnezu, fosforu i żelaza i niewiele witamin z grupy B i witaminy C. W blaszkach i ogonkach liściowych tego warzywa znajduje się więcej soli mineralnych i witamin niż w korzeniu. We wszystkich częściach selera znajduje się olejek eteryczny pobudzający apetyt, trawienie i czynność nerek.

Wymagania: jest rośliną klimatu umiarkowanego, jako roślina błotna, seler potrzebuje do swego wzrostu dużo wody. W czasie całego okresu wegetacji wilgotność gleby powinna przekraczać 60% ogólnej pojemności wodnej. Warzywo ma duże wymagania glebowe.  Z uwagi na długi okres wegetacji oraz na długi okres kiełkowania nasion uprawa tego warzywa w gruncie możliwa jest jedynie z rozsady. Ważne jest aby rośliny nie były sadzone głębiej niż rosły w czasie produkcji rozsady. Najlepiej przechowuje się selery w kopcach, przy czym niezbędne jest dokładne przesypywanie piaskiem tak by poszczególne korzenie nie stykały się ze sobą.

Odmiana tworząca bardzo duże, kuliste zgrubienia korzeniowe bez pustych przestrzeni. System korzeniowy wyrasta z dolnej części zgrubienia. Miąższ koloru białego, nie zmienia barwy po ugotowaniu, ani po zamrożeniu. Rośliny nie zawierają antocyjanu. Odmiana bardzo plenna, uniwersalna w użytkowaniu, przeznaczona na zbiór jesienny i dobrze przechowująca się przez zimę.

Opis:

  • Norma wysiewu: 0,1-0,2 kg/1ha
  • Termin wysiewu: 2 dekada II-2 dekada III
  • Termin sadzenia: 2 dekada V
  • Rozstawa: 20x30 cm
  • Wegetacja: 240-280 dni
  • Termin zbioru: 2 dekada X-1 dekada XI
  • Gramatura:  10 g
Przeznaczenie do bezpośredniego spożycia
do gotowania
do marynowania
do mrożenia
do produkcji soków
do sałatek i surówek
wykorzystywana do zup
Rodzaj odmiany średnio późna
Sposób uprawy z rozsady
Stanowisko półcieniste
słoneczne
Termin zbioru od października do listopada
Wymagania duże wymagania glebowe
potrzebuje silnego nawodnienia
roślina klimatu umiarkowanego
Kod: 1299 0315.0003
Brak informacji o przeglądanych produktach.