Jesteś tutaj: OgródwSieci.pl » Poradniki » Pielęgnacja ozdobnych drzew liściastych

Pielęgnacja ozdobnych drzew liściastych

Poniżej przybliżamy najważniejsze z zabiegów pielęgnacyjnych, które warto zastosować, by nasze drzewka ozdobne były jeszcze piekniejsze.

Cięcie drzew ozdobnych


Cięcie jest niezbędnym zabiegiem, który stymuluje drzewo do wypuszczania nowych, silnych pędów, dzięki którym bryła korony wyglada pełniej. Najlepiej wykonać je wczesną wiosną, tuż po zawiązaniu się pąków i wtedy, gdy wiemy, że nie będzie już przymrozków. Obcinamy wszystkie pędy chore, zmarznięte, suche, krzyżujace się lub skierowane do środka krzewu. Gałęzie, które rosną w górę i są równomiernie rozmieszczone na pniu należy pozostawić.

Podstawowym narzędziem przy przycinaniu drzew ozdobnych jest sekator. Może on być krótki lub z przedłużonymi uchwytami. Można również używać piłek i noży. Każde narzędzie należy przed przystąpieniem do pracy odkazić, najlepiej za pomocą denaturatu. Większe rany powstałe po obcięciu pędów powinny zostać zabezpieczone specjalnym środkiem służącym do tego celu lub farbą emulsyjną. Takie środki posiadają właściwości odkażające, bakterio- i grzybobójcze.

Pędy należy przycinać nad pąkiem zewnętrznym, w przypadku gdy gałąź rośnie pionowo albo nad pąkiem górnym, jeżeli pęd rośnie poziomo.

Forsycję, migdałek czy pigwowiec zawsze przycinamy po zakończeniu okresu kwitnienia. Gdybyśmy przycięli je wcześniej, to mogłyby w ogóle nie zakwitnąć. Należy pamiętać, że niektórych drzew i krzewów nie przycina się wcale. Zaliczają się do nich m.in.: magnolia, różaneczniki, azalie, oczar omszony.

W pielęgnacji drzew ozdobnych cięcie ma poważne znaczenie, zapobiega bowiem nadmiernemu rozrastaniu się ich, pozwala kontrolować wzrost roślin, a także nadaje porządany kształt koronie.

Okrywanie drzew na zimę

Niektóre gatunki drzew ozdobnych pochodzą z rejonów o cieplejszym klimacie i dlatego źle znoszą duże mrozy. Przed nadejściem pierwszych mrozów powinniśmy zatem pomyśleć, jak zabezpieczyć nasze drzewka przed zimą. Przede wszystkim do prac zabezpieczających trzeba przystąpić po jesiennych przymrozkach. Spadek temperatury jest dla roślin sygnałem, że należy spowolnić procesy życiowe. Jeśli zabezpieczymy je przed okresem jesiennym, to wegetacja zostanie przedłużona i drzewo nie "zahartuje" się. Drzewa posadzone jesienią są bardziej wrażliwe na mrozy, więc tym bardziej trzeba się postarać, by zabezpieczyć je, mimo że ogólnie mogą być odporne na niskie temperatury.

Zabezpieczenia przed mrozem wymagają: magnolie, berberysy, różaneczniki, ostrokrzewy, a anwet niektóre drzewka owocowe, jak czereśnie, morele czy brzoskiwnie.

Śnieg naturalnie zabezpiecza przed mrozem, dlatego nie strzepujemy go z gałęzi. Pnie drzew należy owinąć papierem falistym, białą agrowłókniną lub słomą. Nigdy nie powinno się używać do tego celu folii. Warto przed zimą obsypać miejsce przy pniu jakimś rodzajem ściółki, np. korą, która ma dobre właściwości izolacyjne.

Pielęgnacja poszczególnych gatunków

Magnolie wymagają słonecznych stanowisk, osłonionych przed mrozami. Nie należy ich przesadzać, ponieważ mają płytkie, kruche korzenie. Ziemię wokół nich powinno się obłożyć torfem lub korą. Latem wymagają podlewania, ale nie należy z tym przesadzać, ponieważ magnolie nie lubią dużej wilgoci. Dodatkowo do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia wymagają nawożenia kompostem lub gotowymi mieszankami. Magnolie są z reguły mało odporne na mróz, dlatego wymagają zabezpieczenia przed zimą. Najmniej odporne są odmiany o żółtych kwiatach, toteż w rejonach, gdzie temperatury zimą są najniższe, nie powinno się ich uprawiać. Przed zimą należy wokół pnia usypać kopczyk z ziemi lub ściółki o wysokości ok. 30 cm.Różaneczniki wymagają kwaśnej gleby, stanowiska w półcieniu, osłoniętego od wiatru. Przed zimą młodsze rośliny zabezpieczamy, owijając całe agrowłókniną. W okresie wzrostu powinny być delikatnie nawadniane. Nawozić należy je ostrożnie nawozami zakwaszającymi glebę, ale tak by nie doprowadzić do jej zasolenia. Dodatkowo ziemię wokół nich warto ściółkować korą.Wiśnie kuliste są mało wymagające, odporne na mrozy, suszę i zanieczyszczenie powietrza. Należy je jedynie sporadycznie podlewać, a wiosną przycinać, aby zachować oryginalny kształt korony.Robinia lepka kształtem korony zbliżona jest do kuli. Jest łatwa w uprawie, odporna na mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Kwitnie dwukrotnie w ciągu roku.Wierzba mandżurska posiada charakterystycznie powyginane gałęzie. Źle znosi duże mrozy, dlatego koniecznie na zimę trzeba ją okryć. Ponadto w czasie letnich upałów należy ją podlewać. Rośnie szybko, ale można kontrolować jej wzrost, poddając ją cięciu.Grab pospolity teoretycznie wyrasta na wysokość ok. 20 m, ale jako że jest podatny na cięcia może być dowolnie formowany i skracany. Jego koronę można nawet formować w rzeźby ogrodowe. Jest odporny na mrozy, ale wymaga podlewania, nawożenia i przycinania.Dereń biały nie jest wymagający, kwitnie ładnie i obficie. Przycinanie starych pędów derenia spowoduje co roku obfitsze kwitnienie.
Źródło: http://www.e-ogrodek.pl/, http://www.ogrodymarzen.eu
Brak informacji o przeglądanych produktach.