Jesteś tutaj: OgródwSieci.pl » Poradniki » Sadzenie ozdobnych drzewek iglastych

Sadzenie ozdobnych drzewek iglastych

Przed zakupem


Kupując drzewka iglaste należy zwrócić uwagę na stan bryły korzeniowej. Należy unikać kupowania drzewek z przerośniętymi korzeniami lub wrastającymi w otwory pojemnika. Najlepiej kupować rośliny, które są zdrowea a igły są dobrze wybrawione, pień jest prosty. Do tego każdy iglak powinien być opatrzony etykietką z nazwą odmiany i podstawowymi wymaganiami.

Bryła korzeniowa drzewka przeznaczonego do sprzedaży jest na ogół zabezpieczona za pomocą płótna lub pojemnika plastikowego. Podczas sadzenia płótna z korzeni nie należy ściągać, ponieważ po jakimś czasie materiał zgnije. Natomiast drzewka z plastikowego pojemnika lepiej się przyjmują w glebie. Można je także sadzić przez cały sezon, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów. Jeśli korzenie drzewka, które kupujemy, są odsłonięte, to możemy się im swobodnie przyjrzeć i sprawdzić, czy nie są przerośniete bądź uszkodzone.

Kiedy sadzić drzewka iglaste?

Iglaki z odkrytymi korzeniami lub zabezpieczonymi płótnem sadzimy wiosną, jesienią lub późnym latem. Jest to uwarunkowane tym, że ten typ roślin wyparowuje wodę przez igły. Jeśli zatem roślina nie będzie w stanie pobierać wody przez korzenie, to uschnie. Po przesadzeniu bryła korzeniowa musi się zregenrować, dlatego sadzenie iglaków późną jesienią tuż przed nadejściem mrozów nie jest najlepszym pomysłem.

Kupując iglaki warto zwrócić uwagę na wiek rośliny, im młodsze drzewko, tym lepiej się przyjmie. Dlatego też lepiej kupić mniejsze, zasadzić i poczekać aż urośnie, niż kupować większe, bardziej wyrośnięte.

Przygotowanie gleby

Przed posadzeniem drzewka należy odpowiednio przygotować glebę. Należy usunąć wszelkie chwasty i zanieczyszczenia. Następnie wykopać odpowiednich rozmiarów dołek dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Dołek można zakompostować, wyłożyć torfem i obornikiem. W razie braku obornika i kompostu można wykorzystać gotową mieszankę glebową przeznaczoną dla iglaków.

Przygotowanie i sadzenie iglaków

Jeżeli drzewka przed dłuższy czas znajdowały się w transporcie, to możliwe, że korzenie przeschły, dlatego należy je wstawić do pojemnika z wodą, aż ziemia wokół nich dobrze nasiąknie.

Roślinę powinno się sadzić na tej samej wysokości, na której była zasadzona w szkółce. Szyjka korzeniowa – widoczne na pniu zgrubienie – musi się znajdować na poziomie gleby. Nadłamane lub zgnite części korzeni można przyciąć. Na spód dołka możemy wsypać podłoże lub kompost, a na to wkładamy roślinę.

Jeśli bryła korzeniowa jest zapakowana w płócienny worek, to trzeba go przed włożeniem do ziemi porozcinać, jednak uważając, by przypadkiem nie przeciąć korzeni.

Dołek trzeba następnie zasypać, a ziemię dookoła dobrze ugnieść. Potem powinno się świeżo zasadzonego iglaka podlać, po czym rozsypać wokół korę. Przed zimą warto wokół niego usypać kopczyk z ziemi, który będzie chronił pień przed mrozem. Jeśli sadzimy drzewko iglaste w czasie, kiedy możliwe są jeszcze upały, powinniśmy postawić nad nim prowizoryczne zadaszenie ze słomianej maty, które będzie chronić roślinę przed mocnym słońcem.

Aby polepszyć wygląd sadzonych drzewek można zastosować szczepionkę mikroryzową. Mikroryza to symbioza pomiędzy niektórymi rodzajami roślin a grzybami. Grzyby te współżyją z korzeniami roślin iglastych, powiększając powierzchnię chłonną tych korzeni, a tym samym poprawiając kondycję iglaków. Szczepionkę stosuje się po zasadzeniu rośliny. Wokół korzeni wykopuje się mały dołek głęboki na 10 cm, po czym wyciska się jedną kroplę mikroryzy w przeliczeniu na każdy jeden korzeń. Następnie dołek należy zasypać i obficie podlać to miejsce.

W przypadku przesadzania iglaków należy pamiętać, by zawsze wykopywać je wraz z bryłą ziemi wokół korzeni, nigdy nie przesadzać iglaków z odsłoniętymi korzeniami.


Żródła: http://muratordom.pl/ogrod/, http://poradnikogrodniczy.pl/
Brak informacji o przeglądanych produktach.