Jesteś tutaj: OgródwSieci.pl » Poradniki » Nawożenie nasion warzyw i kwiatów

Nawożenie nasion warzyw i kwiatów

Przed przystąpieniem do sadzenia nasion warzyw i kwiatów warto nawieźć glebę, aby polepszyć jej zawartość w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Przed rozpoczęciem nawożenia należy chociaż w przybliżeniu określić poziom kwasowości gleby, jej rodzaj, ilość składników odżywczych w niej zawartych.

Nawożenie gleby pod zasiew warzyw


Glebę pod siew trzeba przygotować wcześnie, najlepiej jesienią Pod uprawę należy wybrać miejsce nasłonecznione, ponieważ tylko ono gwarantuje wzrost warzyw i obfite plony. Miejsca zacienione, np. pod drzewami owocowymi nie są odpowiednie, gdyż wtedy rośliny będą ze sobą konkurować o dostęp do światła, co odbije się niekorzystnie na naszych plonach.

O uprawie warzyw powinniśmy pomyśleć na jesień. Wtedy należy wytyczyć miejsce w ogrodzie przeznaczone pod uprawę, a następnie użyźnić ziemię odpowiednimi nawozami. Najlepsze do tego będą obornik i kompost. W zimie składniki nawozu przejdą odpowiednie przemiany, zwiążą sie z glebą, a elementy balastowe zostaną wypłukane. Wiosną taką ziemię przekopujemy motyką i wygładzamy grabiami. Potem trzeba ją pozostawić na kilka dni, żeby "siadła". Jeśli jesienią nie stosowaliśmy z różnych przyczyn nawozu, to można to zrobić również wiosną. Najlepszy na wiosnę będzie kompost. Stosujemy go w proporcji od 60 do 100 kg / 10 m2 powierzchni. Ostatecznie można również zastosować obornik, ale musi on być dobrze przekompostowany i użyty w małych ilościach (ok. 30 – 40 kg/m2). Po nawiezieniu ziemię trzeba przekopać i dać jej kilka dni, by "odpoczęła". Można ją również przykryć folią, tak by się ogrzała, ponieważ nasiona warzyw powinny być siane do gleby o temperaturze ok. 7°C. Trzeba pamiętać, że wiosną trzeba po zasileniu gleby odczekać około 2-3 tygodni zanim wysieje się nasiona, ponieważ zbyt skoncentrowany nawóz może im zaszkodzić, szczególnie jeśli użyliśmy nawozów sztucznych, potasowych bądź fosforowych. Przy takim ich rodzaju glebę należy przekopać na głębokość około 10 cm.

Nawożenie gleby pod zasiew kwiatów


Przed wysiewem bylin należy zasilić glebę w składniki mineralne za pomocą odpowiednich nawozów, najlepiej sztucznych i mineralnych.

Oczywiście dobrze by było zasilić ziemię jeszcze jesienią za pomocą nawozu organicznego takiego jak kompost, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to można to zrobić wiosną wykorzystując w tym celu nawozy mineralne.

W przypadku bylin, przed ich zasadzeniem nawozimy glebę saletrą amonową w ilości 0,25 kg / 10 m². Natepnie co dwa tygodnie zasilamy je, stosując nawozy fosforowe.

Rośliny cebulowe nawozimy jak tylko lekko wzejdą oraz po 2-3 tygodniach od tego momentu. Wykorzystujemy w tym celu saletrę wapniową w ilości 0,3 kg/10m² lub saletrzak (0,20 kg/10m²). Trzeba pamietać, by zasilić glebę w składniki odżywcze jeszcze jesienią, zanim posadzimy rośliny. Dokonujemy tego za pomocą kompostu. Nawożenie powtarzamy co jakiś czas także w czasie kwitnienia. W przypadku kwiatów jednorocznych na dwa tygodnie przed zasadzeniem dodajemy do podłoża nawóz wieloskładnikowy. Można również zasilić glebę za pomocą kompostu w ilości 10-15 l/m². Dwa tygodnie po zasadzeniu kwiatów rozpoczynamy regularne nawożenie, które powinno trwać do końca sezonu.


Źródła: http://poradnikogrodniczy.pl/ , http://www.magazyndomowy.pl/
Brak informacji o przeglądanych produktach.